poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Teatr Nowy w Łodzi - teatr jednego aktora ???
środa, 12 sierpnia 2009
Zostałem ojcem :-)
piątek, 10 kwietnia 2009
Wesołych Świąt !!!
poniedziałek, 30 marca 2009
Drzwi Otwarte w Radzie Miejskiej
piątek, 27 marca 2009
O rewitalizacji w Radzie Miejskiej
środa, 25 marca 2009
Spotkanie w sprawie rewitalizacji
Poniżej przedstawiam program spotkania.
11.00 – 11.10 - Powitanie gości - Tomasz Kacprzak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
11.10 – 11.20 - Wystąpienie Prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego
11.20 – 11.30 - Wystąpienie Pełnomocnika Prezydenta Łodzi ds. rewitalizacji Włodzimierza Tomaszewskiego, Wiceprezydenta Łodzi
11.30 – 11.45 - Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi” – Spotkaliśmy się dla Łodzi Adam Brajter, Wiktor Marzec, Patrycja Wojtaszczyk
11.45 – 12.00 - Rewitalizacja w Łodzi – dotychczasowe działania
Marek Lisiak (Architekt Miasta), Beata Konieczniak (Miejski Konserwator Zabytków)
12.00 – 12.15 - Manufaktura – przykład udanej rewitalizacji - Joanna Delbar
12.15 – 12.30 - Rewitalizacja Starego Miasta, Jacek Janiec, Józef Roszak oraz Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta
12.30 – 12.55 - Łódzkie Pomniki Historii, Krzysztof Piątkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
12.55 – 13.30 - Parki kulturowe jako narzędzie zintegrowanej rewitalizacji – stan na dziś, idea oraz propozycje projektów dla Łodzi , Rafał Reszpondek (radny Rady Miejskiej w Łodzi), Marek, Janiak, Jakub Polewski (Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”)
13.30 – 13.45 - Przerwa
13.45 – 13.55 - Zintegrowana Rewitalizacja Łodzi – Ekonomia „Ziemi Obiecanej”
Monika Dzięgielewska-Geitz, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
13.55 – 14.05 - Dziedzictwo kulturowe i krajobraz kulturowy – ważne pojęcia idei
zrównoważonej rewitalizacji, Xenia Modrzejewska-Mrozowska, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.05 – 14.15 - Rozwiązania transportowe w Łodzi: dobre czy złe? Polityka transportowa a zachowanie dziedzictwa i krajobrazu kulturowego.
Tomasz Bużałek, Jarosław Ogrodowski, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.15 – 14.25 - Projekty "rewitalizacyjne" a ratowanie zabytków. Jak w łódzkiej
praktyce się to sprawdza? Wiesław Kaczmarek, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.25 – 14.35 - Planowanie przestrzenne z udziałem społecznym dr inż. arch. Małgorzata Hanzl, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.35 – 15.30 - Dyskusja – wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy spotkania (moderacja)
15.30 - Zakończenie spotkania - Tomasz Kacprzak, Przewodniczący Rady Miejskiej
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam !!!
Będzie strategia mieszkalnictwa
Więcej o tej uchwale nie będę pisał, ponieważ poświęciłem jej już wpis na blogu 12 marca br.
sobota, 21 marca 2009
Dlaczego Komendant Miejski Policji musi odejść?
Łódzka Policja kierowana przez Komendanta Jarosława Wołoszyńskiego przez ostatnie lata odnosiła wiele sukcesów. Dzięki profesjonalnemu zarządzaniu Komendą Miejską Policji w Łodzi wzrosło wśród mieszkańców Łodzi poczucie bezpieczeństwa.
Ważnym elementem stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego są wyniki osiągane przez Sekcję Ruchu Drogowego oraz służby prewencyjne Komendy Miejskiej Policji.
Sukcesy zawodowe dotyczyły spadku liczby przestępstw oraz wzrostu ich wykrywalności, między innymi: zmniejszenia się liczby kradzieży samochodów, skutecznego przeciwdziałania narkomanii oraz zwalczania przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.
Komendant Miejski Policji przyczynił się również do poprawy warunków pracy samych policjantów poprzez unowocześnienie sprzętu, wymiany samochodów, remonty Komisariatów oraz Izby Dziecka.
W ciągu ostatnich lat Komendant Jarosław Wołoszyński ściśle współpracował z władzami samorządowymi Łodzi w zakresie poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście. Efektem tej owocnej współpracy było coroczne zwiększanie środków z budżetu Miasta na działania wykonywane przez łódzką Policję.
W związku z powyższym niezrozumiała dla mnie jest decyzja Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi w sprawie odwołania z zajmowanego stanowiska Komendanta Miejskiego Policji insp. Jarosława Wołoszyńskiego. "
czwartek, 19 marca 2009
Budżet miasta przyjęty
Jaki jest ten budżet? Idealny nie jest. Ale nie jest zły. Głównym jego autorem jest prezydent miasta. Ale radni, zarówno Platformy jak i PiS, mają także w jego tworzeniu swój udział. Dzięki postulatom radnych PO w budżecie znalazły się dodatkowe środki m.in. na: remonty domów komunalnych (1,5 mln), remonty szkół (1,5 mln), rewitalizację Śródmieścia (1,5 mln), ochronę zabytków (1 mln), dofinansowanie Policji (1 mln), termomodernizację szkół (700 tys.), Centrum Informacji Turystycznej ( 500 tys.), ścieżki rowerowe (500 tys.), remont miasteczka ruchu drogowego w Parku J. Poniatowskiego (200 tys.), budowę placów zabaw (180 tys.), zakup samochodów do wywozu towaru nielegalnie handlujących (150 tys.).
Cieszę się, że udało nam się znaleźć pieniądze na najważniejsze cele, które zawarte były w naszych czterech "filarach", o których mówiliśmy przez ostatnie tygodnie. Ale cieszę się także z tego, że są też pieniądze na "mniejsze" wydatki, co nie oznacza, że zbędne. 180 tys. na place zabaw to realizacja postulatu mieszkańców, m.in. tych, którzy w ramach projektu "Lipowa od nowa" chcą zmienić swoje otoczenie.
poniedziałek, 16 marca 2009
Łódź potrzebuje dobrego budżetu
czwartek, 12 marca 2009
Łódź potrzebuje nową politykę mieszkaniową
Strategia powinna w szczególności obejmować:
- plan przygotowania nowych terenów w Łodzi pod budownictwo wielorodzinne i indywidualne, w tym także rezydencjonalne,
- przygotowanie szczegółowego planu budownictwa komunalnego,
-przygotowanie kierunków wsparcia budownictwa społecznego, określenie zasad utrzymania i modernizacji posiadanego zasobu komunalnego, w tym również ewentualnych zmian organizacyjnych zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym,
- określenie nowych zasad nabywania mieszkań i lokali komunalnych przez ich dotychczasowych najemców.
Dyskusja na ten temat odbędzie się na Sesji 25 marca.
środa, 11 marca 2009
Budżetowe przyspieszenie - debata budżetowa: 18 marca
wtorek, 10 marca 2009
Nekropolis
środa, 4 marca 2009
Sesja budżetowa - 25 marca 2009 roku
Na spotkaniu ustaliliśmy, że debata budżetowa odbędzie się, tak jak proponowałem wcześniej, 25 marca. Zwołam w tym dniu specjalną sesję, którą poświęcimy jedynie tej najważniejszej dla miasta uchwale Rady Miejskiej.
Do tego czasu prezydent Jerzy Kropiwnicki przygotuje projekty autopoprawek do budżetu.
wtorek, 3 marca 2009
Spotkanie w sprawie rewitalizacji centrum miasta
W związku z tym, zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie w sprawie rewitalizacji, które odbędzie się 26 marca br (czwartek) o godz. 11.00 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi (ul. Piotrkowska 104). Szczegółowy program zostanie wkrótce przedstawiony.
Będziemy mogli wtedy porozmawiać o wszelkich problemach związanych z rewitalizacją. M.in. o Śródmieściu, Manufakturze, Starym Rynku, Ratuszu Miejskim i starych fabrykach.
Mam nadzieję, że będzie to początek bardzo ciekawej dyskusji i ... bardzo skutecznych działań. Działań bardzo potrzebnych naszemu miastu.
poniedziałek, 2 marca 2009
Zgroza : rzecznikowi prezydenta Łodzi podobają się lumpeksy na ulicy Piotrkowskiej
niedziela, 1 marca 2009
Debaty budżetowej wciąż nie ma
poniedziałek, 23 lutego 2009
Prezydent Kropiwnicki zdecydował oszczędzać na podróżach zagranicznych... wyjeżdżając w kolejną do Armenii
piątek, 20 lutego 2009
Łódź wciąż bez budżetu
środa, 18 lutego 2009
LI Sesja Rady Miejskiej zakończona!
Kolejna sesja za dwa tygodnie.
wtorek, 17 lutego 2009
Maraton w sprawie "Fali" trwa...
poniedziałek, 16 lutego 2009
Maraton w Radzie w sprawie "Fali"
wtorek, 10 lutego 2009
Wspólne juwenalia
czwartek, 5 lutego 2009
I po feriach... pora do pracy
piątek, 23 stycznia 2009
Zaczynają się ferie
środa, 21 stycznia 2009
Fala ma być miejska
wtorek, 20 stycznia 2009
Znów dyskusja o Fali?
Podwójne obchody
W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku okupanci przystąpili do likwidacji więzienia na Radogoszczu, na kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łodzi. Początkowo zaczęto mordować więźniów w salach więziennych, a gdy ci stawili opór - oprawcy podpalili budynek. Zginęło wówczas około 1 500 osób; ocalało jedynie około 30.
W południe 19 stycznia 1945 roku na ten teren weszli mieszkający w sąsiedztwie Polacy oraz wkroczyli żołnierze radzieccy. Dla ofiar, tych nielicznych uratowanych więźniów, którzy ze względu na doznane rany, poparzenia i wyczerpanie fizyczne nie mogli o własnych siłach opuścić terenu więzienia, ten dzień był nie tylko dniem wyzwolenia, ale nade wszystko dniem ocalenia od zagłady z rąk hitlerowców.
19 stycznia 1945 roku zakończyła się w Łodzi okupacja niemiecka. Po ponad pięciu latach wojny, wielu zbrodniach i tragediach tysięcy łodzian, przychodziła nadzieja. Powszechny entuzjazm był spontaniczny. Łodzianie wywieszali biało – czerwone flagi. Cieszono się z zrzucenia hitlerowskiego panowania. Dopiero przyszłość pokazała, jak były to złudne wyobrażenia.
Pamiętając, o losach Polski i Polaków po 1945 roku, oddaliśmy hołd tragicznie pomordowanym i tym którzy walczyli o wolną i niepodległą Polską na wszystkich frontach II wojny światowej. Dziś Polska jest krajem bezpiecznym. Jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej. Dla mojego pokolenia, pokolenia 30.latków, bardzo ważna jest historia i pamięć. Pamiętać musimy po to, aby podobne okrucieństwa, jak te podczas II wojny światowej, już nigdy się nie wydarzyły.
niedziela, 18 stycznia 2009
Miasto kupiło poligon na Brusie
środa, 14 stycznia 2009
Sesja budżetowa...bez budżetu
***
niedziela, 11 stycznia 2009
Radni grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
piątek, 9 stycznia 2009
Łódź skorzysta na światowym kryzysie?
czwartek, 8 stycznia 2009
Prezydent Łodzi cenzorem
Panie Prezydencie,
List otwarty do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego
Nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów i dlatego nie będę odnosił się do niemerytorycznej części Pańskiego pisma.
Będąc radnym, a w szczególności Przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi, moim obowiązkiem jest dbałość, aby organ wykonawczy łódzkiego samorządu wykonywał uchwały organu uchwałodawczego. Nikt, ani nic nie może zwolnić mnie od tego obowiązku. Dlatego też, złożyłem do Pana Prezydenta interpelację w sprawie niewykonania uchwały Rady Miejskiej w Łodzi dotyczącej przygotowania i przedstawienia do akceptacji Radzie Miejskiej strategii rozwoju, modernizacji i poprawy atrakcyjności zbiorowej komunikacji miejskiej oraz transportu drogowego w Łodzi na lata 2009 – 2016.
Z poważaniem
Tomasz Kacprzak"
środa, 7 stycznia 2009
Dlaczego Platforma miałaby poprzeć inicjatywę Jerzego Kropiwnickiego?
wtorek, 6 stycznia 2009
"Trzech Króli 2", czyli Jerzy Kropiwnicki znów w Sejmie
Nie chcę w tej chwili odnosić się co do samej idei aby 6 stycznia był dniem wolnym. Napiszę jedynie, iż osobiście uważam, że tych wolnych dni w naszym kalendarzu jest już tak wiele, że kolejny dzięki któremu przerwa noworoczna może się wydłużyć jest zbędny. Pamiętajmy także, że każdy może w tym dniu mieć wolne - np. biorąc urlop w pracy.
Bardzo żałuję, że prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, charyzmatyczny przywódca dawniej ZChN, a obecnie ChRS, nie poświęca tyle swej uwagi na problemy Łodzi. A ich jest wiele. W zeszłym roku, prezydent miasta wolał jeździć po świecie i walczyć o dzień wolny w Trzech Króli, niż pilnować remontów łódzkich ulic, zajmować się komunikacją miejską, budownictwem komunalnym czy też walką o czystość w mieście. Szczególnie ten ostatni problem bardzo nam w Łodzi przeszkadza. Prezydent miasta podczas wyborów w 2006 roku podpisał na 4 lata kontrakt z mieszkańcami Łodzi. Czy się z niego wywiązuje. To okaże się pod koniec kadencji, ale już dziś ocena wystawiana przez łodzian w sondażach powinna martwić prezydenta. Tym bardziej żałuję, iż prezydent tak dużej akcji nie prowadzi w interesie Łodzi. A mógłby. Cóż, jego wybór.
Z pewnością zastanawiać może, czy miejscy urzędnicy zamiast zajmować się sprawami miasta powinni aż tak bardzo angażować się w sprawy, które bezpośrednio miasta nie dotyczą. Moim zdaniem - nie.
niedziela, 4 stycznia 2009
Dlaczego w Łodzi nie buduje się parkingów wielopoziomowych?
Wiele mówi się o przywróceniu handlowego charakteru ulicy Piotrkowskiej. Prezydent zakazał nawet wynajmować lokale miejskie na tej ulicy bankom i instytucjom finansowym, aby dać szansę handlowcom. Ale jak może rozwijać się handel na ulicy Piotrkowskiej jeśli w pobliżu nie ma parkingów. Dziś przy każdym centrum handlowym jest ich wiele i to bezpłatnych. Na szczęście od początku tego roku możemy w centrum Łodzi w soboty parkować bezpłatnie. To pomysł moich klubowych kolegów aby zachęcić łodzian do kupowania w ścisłym centrum. Ale to i tak jest mało. Potrzebne są parkingi. Od lat mówi się o potrzebie wybudowania wielopoziomowego parkingu na placu Komuny Paryskiej i w okolicy placu Dąbrowskiego. Ale oprócz mówienia nie czynione są żadne starania. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Podstawą powinna być m.in. strategia rozwoju komunikacji na lata 2009 -2016, którą prezydent Łodzi musi lada dzień przedstawić Radzie Miejskiej (miał na to czas do końca zeszłego roku!!!).
Poza tym, w tym roku rozpoczyna się przebudowa placu Dąbrowskiego. Idealnym rozwiązaniem byłoby, aby pod płytą placu znalazł się dwukondygnacyjny parking podziemny. Już dziś mamy tam wielki problem z parkowaniem. Wokół placu znajdują się: Teatr Wielki, Sąd oraz wyższe uczelnie. W listopadzie 2008 r. napisałem w tej sprawie do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego interpelację. Niestety, ale prezydent nie widzi takiej potrzeby. W odpowiedzi dowiedziałem się, że koncepcja przebudowy Placu nawiązuje do konkursu rozstrzygniętego w 1998 (!!!) roku, która zakłada budowę bulwaru G. Narutowicza. Projekt przebudowy Placu zakładał: "uzyskanie najlepszej funkcjonalnie, estetycznie, eksploatacyjnie i ekonomicznie koncepcji architektonicznej fontanny oraz zagospodarowanie przestrzeni w jej bezpośrednim sąsiedztwie". Tak więc najważniejsza była i jest fontanna !!!
sobota, 3 stycznia 2009
Interpelacja w sprawie prezesa MPO
"Szanowny Panie Prezydencie,
Jestem przekonany, że zachowanie prezesa MPO nie spotkało się z aprobatą Pana Prezydenta, który podobnie jak większość radnych Rady Miejskiej w Łodzi zabiega o wyłączenie ruchu na głównej ulicy naszego Miasta.
Zachowanie prezesa miejskiej spółki jest z dwóch powodów naganne. Po pierwsze, doszło do wykroczenia w związku z niezastosowaniem się do znaków zakazu. Po drugie, nagannym jest moim zdaniem tłumaczenie się prezesa spółki jakoby był w tym miejscu służbowo. Takie zachowanie nie tylko źle świadczy o osobie prezesa MPO, ale także godzi w dobry wizerunek jednej z najważniejszych spółek miejskich.
Szanowny Panie Prezydencie,
Mam nadzieję, że w naszym mieście nie ma „równych” i „równiejszych”. Dlatego też proszę o informację o środkach jakie Pan zastosował wobec prezesa MPO sp. z o.o. Grzegorza Kaźmierczaka."