poniedziałek, 30 marca 2009

Drzwi Otwarte w Radzie Miejskiej

Już w najbliższą sobotę, 4 kwietnia od 10.00 do 14.00 odbędą się po raz drugi "Drzwi Otwarte w Radzie Miejskiej". W ciągu tych czterech godzin, podobnie jak przed rokiem, będzie można zobaczyć miejsca gdzie pracują łódzcy radni. Dla wszystkich łodzian otwarte będą: Duża Sala Obrad (miejsce sesji Rady), Mała Sala Obrad (dawne miejsce sesji Rady, obecnie miejsce narad), sale komisji Rady Miejskiej oraz gabinet Przewodniczącego Rady (tam przechowywany jest m.in. sztandar Miasta). Po Radzie oprowadzać będą radni oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Wszystkich łodzian zainteresowanych pracą łódzkiej Rady Miejskiej serdecznie zapraszam.

Przypominam, iż każda sesja Rady jest publiczna i otwarta dla mieszkańców naszego miasta. Obrady zawsze można obserwować z balkonu na Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej.

piątek, 27 marca 2009

O rewitalizacji w Radzie Miejskiej

Wczoraj odbyło się w Dużej Sali Obrad bardzo ciekawe spotkanie nt. rewitalizacji. Zorganizowałem je wspólnie z członkami Ruchu Społecznego "Szacunek dla Łodzi". W ciągu 6 godzin prezentacji i dyskusji wiele na ten temat zostało powiedziane. Padło także wiele gorzkich słów pod adresem władz miasta.

Trzeba przyznać, że rewitalizacja w Łodzi kuleje. Nie ma na nią tylu środków ile wszyscy byśmy chcieli. I jest jeszcze jeden problem - znikające z krajobrazu Łodzi stare fabryki. Tu problem jest większy, ponieważ te których już niestety nie ma były własnością prywatną.

Wczorajsze spotkanie traktuję jako rozpoczęcie w Łodzi szerokiej debaty o rewitalizacji. I wiem już, że debata ta wkrótce się nasili. Dlaczego? Otóż, mój klubowy kolega radny Rafał Reszpondek zapowiedział wczoraj, że przygotuje na najbliższą sesję Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie powołania Doraźnej Komisji RM ds. rewitalizacji. To dobra wiadomość. Od 15 kwietnia powinniśmy mieć komisję, która będzie zajmowała się wyłącznie tym problemem. Dzięki temu dyskusja powinna przyspieszyć, i co najważniejsze - liczę, iż pojawią się konkretne rozwiązania. Nie można bowiem w kółko dyskutować o ogólnikach.

środa, 25 marca 2009

Spotkanie w sprawie rewitalizacji

Jutro, 26 marca, w godz. 11.00 - 15.30 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej (ul. Piotrkowska 104) odbędzie się spotkanie nt. „REWITALIZACJA W ŁODZI – JAK BYŁO? JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ?CZY IDEA ZINTEGROWANEJ REWITALIZACJI JEST SZANSĄ DLA ŁODZI?”

Poniżej przedstawiam program spotkania.

11.00 – 11.10 - Powitanie gości - Tomasz Kacprzak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
11.10 – 11.20 - Wystąpienie Prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego
11.20 – 11.30 - Wystąpienie Pełnomocnika Prezydenta Łodzi ds. rewitalizacji Włodzimierza Tomaszewskiego, Wiceprezydenta Łodzi
11.30 – 11.45 - Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi” – Spotkaliśmy się dla Łodzi Adam Brajter, Wiktor Marzec, Patrycja Wojtaszczyk
11.45 – 12.00 - Rewitalizacja w Łodzi – dotychczasowe działania
Marek Lisiak (Architekt Miasta), Beata Konieczniak (Miejski Konserwator Zabytków)
12.00 – 12.15 - Manufaktura – przykład udanej rewitalizacji - Joanna Delbar
12.15 – 12.30 - Rewitalizacja Starego Miasta, Jacek Janiec, Józef Roszak oraz Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta
12.30 – 12.55 - Łódzkie Pomniki Historii, Krzysztof Piątkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi
12.55 – 13.30 - Parki kulturowe jako narzędzie zintegrowanej rewitalizacji – stan na dziś, idea oraz propozycje projektów dla Łodzi , Rafał Reszpondek (radny Rady Miejskiej w Łodzi), Marek, Janiak, Jakub Polewski (Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”)
13.30 – 13.45 - Przerwa
13.45 – 13.55 - Zintegrowana Rewitalizacja Łodzi – Ekonomia „Ziemi Obiecanej”
Monika Dzięgielewska-Geitz, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
13.55 – 14.05 - Dziedzictwo kulturowe i krajobraz kulturowy – ważne pojęcia idei
zrównoważonej rewitalizacji, Xenia Modrzejewska-Mrozowska, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.05 – 14.15 - Rozwiązania transportowe w Łodzi: dobre czy złe? Polityka transportowa a zachowanie dziedzictwa i krajobrazu kulturowego.
Tomasz Bużałek, Jarosław Ogrodowski, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.15 – 14.25 - Projekty "rewitalizacyjne" a ratowanie zabytków. Jak w łódzkiej
praktyce się to sprawdza? Wiesław Kaczmarek, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.25 – 14.35 - Planowanie przestrzenne z udziałem społecznym dr inż. arch. Małgorzata Hanzl, Ruch Społeczny „Szacunek dla Łodzi”
14.35 – 15.30 - Dyskusja – wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy spotkania (moderacja)
15.30 - Zakończenie spotkania - Tomasz Kacprzak, Przewodniczący Rady Miejskiej



Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam !!!

Będzie strategia mieszkalnictwa



Cieszę się, że projekt tej uchwały nie wzbudzał kontrowersji wśród radnych i uzyskał bardzo duże poparcie (wszyscy byli za, przy jednym głosie wstrzymującym). Teraz prezydent Łodzi ma czas do 30 czerwca na przygotowanie dokumentu.

Strategia ta jest bardzo ważna dla mieszkańców naszego miasta, ponieważ każdy łodzianin powinien wiedzieć jakie plany odnośnie mieszkalnictwa mają władze miasta. Mam nadzieję, że stworzymy w Radzie dobry plan, który zapobiegnie tendencji przeprowadzania się łodzian do ościennych gmin. Bardzo istotne jest także, abyśmy podjęli decyzję co do dalszego sposobu zarządzania mieszkaniami komunalnymi. Obecny system oparty na AN-ach oraz ZGM-ach jest zły. Wydaje mi się, że nadszedł już ten czas aby zlikwidować te jednostki a zarządzanie przekazać prywatnym firmom. Taki system jest w Gdańsku i z tego co wiem dobrze się sprawdza.

Więcej o tej uchwale nie będę pisał, ponieważ poświęciłem jej już wpis na blogu 12 marca br.

sobota, 21 marca 2009

Dlaczego Komendant Miejski Policji musi odejść?

W tym tygodniu media obiegła informacja o odwołaniu Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi insp. Jarosława Wołoszyńskiego. Dlaczego taką decyzję chce podjąć Komendant Wojewódzki Policji insp. Marek Działoszyński (decyzja nie została jeszcze podjęta, rozpoczęto procedurę odwołania Komendanta) - tak naprawdę nie wiadomo.

Oficjalnym powodem odwołania mają być podobno niewystarczające wyniki prewencji i Sekcji Ruchu Drogowego KMP. O ile jeśli chodzi o drogówkę policjantów jest za mało (ale to dotyczy całego województwa), to w przypadku prewencji wyniki Komendy są dobre. Komendant Wojewódzki Policji ma prawo odwołać Komendanta Miejskiego. To jego kompetencja i nie zamierzam z tym dyskutować, ale powody odwołania powinny być upublicznione i jasno przedstawione mieszkańcom Łodzi. W końcu chodzi o szefa Policji w Łodzi, dużego miasta, którego mieszkańcy chcą wiedzieć kto i jak chroni ich bezpieczeństwa.

Komendanta Wołoszyńskiego poznałem, gdy był jeszcze zastępcą komendanta miejskiego (za szefostwa Aldony Kostrzewy). Przyznam, że nie mogę na Jego temat powiedzieć złego zdania. To dobry policjant. Dużo zmienił w pracy łódzkiej Policji. Najważniejsze to wzrost poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców Łodzi. Ten czynnik chyba najlepiej ocenia pracę szefa łódzkiej Policji. Ale nie tylko tym może pochwalić się Komendant. Spadła i to sporo liczba kradzieży samochodów, mniej jest popełnianych przestępstw, wzrosła wykrywalność. Poprawiły się dodatkowe patrole na łódzkich osiedlach (finansowane z kasy samorządu). Ogólny wizerunek łódzkiej Policji znacznie się poprawił. Ponadto warto zaznaczyć, że komendantowi udało się stworzyć w łódzkim samorządzie dużą ponadpartyjną "koalicję dla bezpieczeństwa". Przekonał do swoich pomysłów zarówno prezydenta Łodzi, jak i radnych z PO, PiS czy Lewicy. Dzięki temu z roku na rok rosło dofinansowanie Policji z kasy samorządu (w tym roku to 4,2 mln PLN).

Dlatego też pozwoliłem sobie napisać w tej sprawie list do Ministra Spraw Wewnętrznych Grzegorza Schetyny oraz do Wiceministra Adama Rapackiego odpowiedzialnego za Policję. Oto jego treść:


"Szanowny Panie Ministrze,
Z niepokojem przyjąłem informację o liście Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Marka Działoszyńskiego, który wpłynął do Prezydenta Miasta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, w sprawie odwołania z funkcji Komendanta Miejskiego Policji insp. Jarosława Wołoszyńskiego.
Łódzka Policja kierowana przez Komendanta Jarosława Wołoszyńskiego przez ostatnie lata odnosiła wiele sukcesów. Dzięki profesjonalnemu zarządzaniu Komendą Miejską Policji w Łodzi wzrosło wśród mieszkańców Łodzi poczucie bezpieczeństwa.
Ważnym elementem stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego są wyniki osiągane przez Sekcję Ruchu Drogowego oraz służby prewencyjne Komendy Miejskiej Policji.
Sukcesy zawodowe dotyczyły spadku liczby przestępstw oraz wzrostu ich wykrywalności, między innymi: zmniejszenia się liczby kradzieży samochodów, skutecznego przeciwdziałania narkomanii oraz zwalczania przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.
Komendant Miejski Policji przyczynił się również do poprawy warunków pracy samych policjantów poprzez unowocześnienie sprzętu, wymiany samochodów, remonty Komisariatów oraz Izby Dziecka.
W ciągu ostatnich lat Komendant Jarosław Wołoszyński ściśle współpracował z władzami samorządowymi Łodzi w zakresie poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście. Efektem tej owocnej współpracy było coroczne zwiększanie środków z budżetu Miasta na działania wykonywane przez łódzką Policję.
W związku z powyższym niezrozumiała dla mnie jest decyzja Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi w sprawie odwołania z zajmowanego stanowiska Komendanta Miejskiego Policji insp. Jarosława Wołoszyńskiego. "

Niektórzy odczytywali ten list jako polityczną obronę Komendanta. Ale w tej sprawie podobne stanowiska mają także Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki (ZChN) oraz przewodniczący Komisji Ładu Społeczno - Prawnego Rady Miejskiej Jarosław Berger (Lewica), a także cała Komisja. Tak wiec, skoro działania Komendanta wspierali ludzie związani z różnymi opcjami politycznymi to nie wyszukiwałbym się tu "akcji politycznej", lecz raczej próbę wstawienia się za osobą, która dobrze wykonywała swoje obowiązki. Jaka będzie ostateczna decyzja Komendanta Wojewódzkiego? Wkrótce zobaczymy.

czwartek, 19 marca 2009

Budżet miasta przyjęty

Wczoraj odbyła się Sesja Rady Miejskiej, która głównie poświęcona była budżetowi miasta na ten rok. Po długiej debacie i kilku miesiącach dyskusji o ostatecznym kształcie budżetu, udało się w końcu stworzyć w Radzie porozumienie w tej sprawie. Dobrze, że Rada przyjęła budżet. W przeciwnym razie wydatki miasta ustaliłaby Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jaki jest ten budżet? Idealny nie jest. Ale nie jest zły. Głównym jego autorem jest prezydent miasta. Ale radni, zarówno Platformy jak i PiS, mają także w jego tworzeniu swój udział. Dzięki postulatom radnych PO w budżecie znalazły się dodatkowe środki m.in. na: remonty domów komunalnych (1,5 mln), remonty szkół (1,5 mln), rewitalizację Śródmieścia (1,5 mln), ochronę zabytków (1 mln), dofinansowanie Policji (1 mln), termomodernizację szkół (700 tys.), Centrum Informacji Turystycznej ( 500 tys.), ścieżki rowerowe (500 tys.), remont miasteczka ruchu drogowego w Parku J. Poniatowskiego (200 tys.), budowę placów zabaw (180 tys.), zakup samochodów do wywozu towaru nielegalnie handlujących (150 tys.).

Cieszę się, że udało nam się znaleźć pieniądze na najważniejsze cele, które zawarte były w naszych czterech "filarach", o których mówiliśmy przez ostatnie tygodnie. Ale cieszę się także z tego, że są też pieniądze na "mniejsze" wydatki, co nie oznacza, że zbędne. 180 tys. na place zabaw to realizacja postulatu mieszkańców, m.in. tych, którzy w ramach projektu "Lipowa od nowa" chcą zmienić swoje otoczenie.

poniedziałek, 16 marca 2009

Łódź potrzebuje dobrego budżetu

Czy w środę Rada Miejska uchwali budżet miasta na 2009 rok? To pytanie zadają sobie wszyscy na Piotrkowskiej 104. Osobiście uważam, że Rada powinna w środę uchwalić budżet, ponieważ jest to najważniejsza uchwała Rady w ciągu roku. Tak więc, nie jest właściwym pytanie "czy uchwali ?", ale "jaki uchwali ?". Na to pytanie odpowiedź jest w miarę prosta - dobry budżet. Budżet, z którym identyfikować się będą mieszkańcy Łodzi.

Nie wiem dziś czy będzie to budżet, który zaproponował prezydent Łodzi. Do tego budżetu wielu radnych ma wiele zastrzeżeń. Mój klub ogłosił kilka tygodni temu własne pomysły, które mają tworzyć "cztery filary" finansów miasta. O tych propozycjach rozmawiamy z prezydentem miasta oraz ... z pozostałymi klubami radnych.

Jakie będę skutki debaty budżetowej? Przekonamy się w środę podczas Sesji Rady Miejskiej. Z pewnością w budżecie muszą się znaleźć dodatkowe pieniądze na bezpieczeństwo, remonty kamienic komunalnych oraz szkół, rewitalizację Śródmieścia, a także na poprawę stanu łódzkich ulic.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na środowe głosowanie. Mam nadzieję, że uda nam się zbudować w Radzie szerokie porozumienie dla dobrego budżetu. Łódź bowiem zasługuje na taki budżet.

czwartek, 12 marca 2009

Łódź potrzebuje nową politykę mieszkaniową

Wczoraj na konferencji prasowej przedstawiłem projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Łodzi w zakresie polityki mieszkaniowej. Zobowiązuje ona prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego do stworzenia strategii budownictwa i polityki mieszkaniowej Łodzi na lata 2009 - 2012 z perspektywą na lata 2013 - 2020 oraz do przedstawienia przedmiotowej strategii do akceptacji przez Radę Miejską w Łodzi do 30 czerwca 2009 r.


Strategia powinna w szczególności obejmować:

- plan przygotowania nowych terenów w Łodzi pod budownictwo wielorodzinne i indywidualne, w tym także rezydencjonalne,
- przygotowanie szczegółowego planu budownictwa komunalnego,
-przygotowanie kierunków wsparcia budownictwa społecznego, określenie zasad utrzymania i modernizacji posiadanego zasobu komunalnego, w tym również ewentualnych zmian organizacyjnych zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym,
- określenie nowych zasad nabywania mieszkań i lokali komunalnych przez ich dotychczasowych najemców.


Opracowanie i przyjęcie strategii przyczyni się do wzrostu atrakcyjności naszego Miasta jako miejsca zamieszkania i zapobiegnie tendencji przenoszenia się wielu łódzkich rodzin do ościennych gmin.


Dziś polityka mieszkaniowa Miasta nie jest do końca jasna dla mieszkańców Łodzi. Trzeba ją na nowo opracować. Z jednej strony władze miasta zachęcają do kupowania mieszkań komunalnych, z drugiej - prezydent Łodzi decyduje czy dane mieszkanie sprzedać czy też nie (występuje jako podmiot prawa cywilnego). Ponadto, nie jest jasno określone gdzie mają być budowane nowe osiedla mieszkaniowe (zarówno jedno-, jak i wielorodzinne). Wiele wątpliwości budzi także dalsze funkcjonowanie "AN-ów", które są powszechnie krytykowane przez najemców mieszkań komunalnych. Myślę, że czas na nowy system zarządzania mieszkaniami komunalnymi. AN-y należy zlikwidować, a ich miejsce powinny zająć prywatne firmy zarządzające nieruchomościami.
Dyskusja na ten temat odbędzie się na Sesji 25 marca.

środa, 11 marca 2009

Budżetowe przyspieszenie - debata budżetowa: 18 marca

Dzisiaj na spotkaniach przedsesyjnych z wiceprezydentami miasta, z przewodniczącymi komisji Rady Miejskiej oraz z Konwentem zaproponowałem, aby przyspieszyć debatę budżetową i zorganizować ją o tydzień wcześniej, czyli 18 marca a nie 25 marca jak pierwotnie planowano.
Moja propozycja została zgodnie przyjęta i zaraz po godz. 12.00 zwołałem na 18 marca budżetową sesję Rady Miejskiej.

W ciągu ostatniego tygodnia prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki nie przedstawił radnym żadnych poprawek budżetowych, nie prowadził także rozmów w sprawie szczegółów zmian w budżecie. Zamiast tego prezydent miasta zdecydował się rozpocząć przebudowę placu Dąbrowskiego, mimo iż 21 stycznia Rada Miejska podjęła uchwałę - stanowisko w sprawie wstrzymania inwestycji na placu Dąbrowskiego. Prezydent zignorował stanowisko Rady wiedząc, że to Rada Miejska zatwierdza wydatki związane z tą inwestycją. Ciekawe, co uczyni prezydent Łodzi jeśli za tydzień radni wykreślą z projektu budżetu inwestycję na placu Dąbrowskiego? Ale o stanowisku prezydenta Łodzi dowiemy się dopiero w poniedziałek. Od dziś do piątku znów bowiem przebywa poza Łodzią.

wtorek, 10 marca 2009

Nekropolis

Wczoraj w Muzeum Kinematografii odbyła się premiera nowego filmu Andrzeja Czuldy "Nekropolis". Jest to dokument przedstawiający historię Łodzi przez pryzmat osób, których grobowce znajdują się na Starym Cmentarzu. W filmie widzimy piękno Starego Cmentarza i jego zabytkowe nagrobki. Obraz przedstawiony w filmie jest bardzo poruszający. Widzimy w nim zarówno odrestaurowane pomniki (głównie dzięki ofiarności samych łodzian) oraz niszczejącą kaplicę Scheiblera.

Ta ostatnia wywołuje najwięcej emocji. Z pewnością jest ona największym skarbem Starego Cmentarza. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia została ograbiona i zniszczona. Dziś trwają prace nad jej uratowaniem. Mam nadzieje, że w tym roku z budżetu miasta przekazane zostanie 1,5 mln. złotych na renowację kaplicy. A w następnych latach - kolejne pieniądze. Bez budżetowych pieniędzy stracimy jeden z najcenniejszych łódzkich zabytków. A na to pozwolić sobie nie możemy.

Przyznam, że ten wyśmienity film wspaniale pokazuje wielokulturową "starą" Łódź. Jest to bardzo dobra promocja naszego miasta. Gratuluję Andzejowi Czuldzie kolejnego znakomitego filmu. Panie Andrzeju! Dziękuję. W tym miejscu muszę także podziękować mojemu poprzednikowi, byłemu przewodniczącemu Rady Miejskiej, senatorowi Maciejowi Grubskiemu. Gdyby nie jego determinacja i walka o fundusze, ten film pewnie by nie powstał. A byłaby to wielka strata dla naszego miasta.

środa, 4 marca 2009

Sesja budżetowa - 25 marca 2009 roku

Dzisiaj, podczas przerwy w Sesji Rady Miejskiej, odbyło się spotkanie członków Konwentu (prezydium Rady oraz szefowie klubów radnych) z prezydentem Łodzi dotyczące tegorocznego budżetu miasta.

Na spotkaniu ustaliliśmy, że debata budżetowa odbędzie się, tak jak proponowałem wcześniej, 25 marca. Zwołam w tym dniu specjalną sesję, którą poświęcimy jedynie tej najważniejszej dla miasta uchwale Rady Miejskiej.

Do tego czasu prezydent Jerzy Kropiwnicki przygotuje projekty autopoprawek do budżetu.

wtorek, 3 marca 2009

Spotkanie w sprawie rewitalizacji centrum miasta

Od dawna w Łodzi prowadziło się różne dyskusje na temat rewitalizacji centrum miasta. Powstało kilka koncepcji. Pamiętam dyskusje przeprowadzane w każdej, kolejnej kadencji samorządu. Jaki był efekt tych dyskusji? Różny. Powstało kilka projektów. Część była realizowana, część - nie.

Z pewnością największym sukcesem jest łódzka Manufaktura. Udało się uratować dawne zakłady Izraela Poznańskiego. Największą porażką są z pewnością znikające z krajobrazu naszego miasta stare fabryki.

Kilka tygodni temu, wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Piątkowskim, spotkałem się z przedstawicielami ruchu społecznego "Szacunek dla Łodzi". Rozmawialiśmy o wielu problemach dotyczących rewitalizacji łódzkiego Śródmieścia. Pojawił się pomysł, aby w tej sprawie zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Pomysł dobry, ale należy pamiętać, że na sesjach radni podejmują uchwały, które są wcześniej przygotowane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest organizacja najpierw dużego spotkania - konferencji o rewitalizacji. Wnioski z tego spotkania będzie można przelać na papier i przygotować konkretne propozycje uchwał Rady Miejskiej.

W związku z tym, zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie w sprawie rewitalizacji, które odbędzie się 26 marca br (czwartek) o godz. 11.00 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi (ul. Piotrkowska 104). Szczegółowy program zostanie wkrótce przedstawiony.

Będziemy mogli wtedy porozmawiać o wszelkich problemach związanych z rewitalizacją. M.in. o Śródmieściu, Manufakturze, Starym Rynku, Ratuszu Miejskim i starych fabrykach.

Mam nadzieję, że będzie to początek bardzo ciekawej dyskusji i ... bardzo skutecznych działań. Działań bardzo potrzebnych naszemu miastu.

poniedziałek, 2 marca 2009

Zgroza : rzecznikowi prezydenta Łodzi podobają się lumpeksy na ulicy Piotrkowskiej

Od dawna trwa dyskusja o przyszłości ulicy Piotrkowskiej. Pojawiały się różne pomysły. Mimo wielu sporów na ten temat, jedno jest pewne, wszystkim uczestnikom tej debaty zależało na zachowaniu wyjątkowego charakteru ulicy Piotrkowskiej, która od lat zawsze była wizytówką Łodzi.


Dlatego też nie dziwie się oburzeniu wielu łodzian, wywołałanego przez słowa Kajusa Augustyniaka - rzecznika prezydenta Łodzi, wypowiedziane w wywiadzie dla częstochowskiego dodatku Gazety Wyborczej dotyczące lumpeksów - szmateksów na ulicy Piotrkowskiej: "Ze dwa faktycznie są. Ale to dobrze, bo to dla wielu osób fajne sklepy".


Szanowny Panie Rzeczniku! W taki sposób nie będziemy promować naszego miasta i jego głównej ulicy. Występowanie lumpeksów na Piotrkowskiej to raczej wstyd i porażka dotychczasowych działań, a nie powód do dumy. Te sklepy są potrzebne, ale nie na głównej ulicy miasta. Dlatego też nie ma się co chwalić!


Niedawno prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki grzmiał mówiąc o zagrożeniu jakim dla ulicy Piotrkowskiej są banki. Nawet z tego powodu odwołał w grudniu jednego ze swoich zastępców. Jak się okazuje lumpeksy są ok. :(


Przyznam, że nie rozumiem działań prezydenckich urzędników. Banków nie chcą. A wolą lumpeksy i outlety. Coś jest nie tak. W ten sposób ulicy Piotrkowskiej z pewnością nie pomożemy.

niedziela, 1 marca 2009

Debaty budżetowej wciąż nie ma

Radzie Miejskiej pozostał miesiąc na przyjęcie budżetu miasta na bieżący rok. Cała gospodarka finansowa miasta opierała się przez ostatnie dwa miesiące na projekcie budżetu, który był w listopadzie złożony Radzie. Na początku roku, prezydent Łodzi próbował karcić Radę, że nie przyjęła jeszcze budżetu, przez co podobno nie można było realizować miejskich programów, m.in. "apteka komunalna" (pomoc w zakupie lekarstw dla najuboższych). Dziś okazuje się, że mimo braku budżetu można kupować lekarstwa, organizować przetargi, a także zorganizować koncert za milion złotych (!). Ten ostatni wydatek wzbudza najwięcej emocji. Zarówno kwota jak i celowość tego wydatku. Czy to była dobra promocja naszego miasta i warta tych pieniędzy? Mam wielkie co do tego wątpliwości.
Ostatnio prezydent Łodzi nie spieszy się z przedstawianiem Radzie autopoprawki do budżetu miasta i z rozpoczęciem debaty budżetowej. Oficjalnym powodem jest "wciąż zmieniający się kurs Euro". Przyznam, że nie przekonuje mnie ten argument, ponieważ kurs Euro jest nie do przewidzenia, i nikt nie jest w stanie przewidzieć jak się on będzie kształtował 15 marca, 31 marca czy 1 maja. A budżet należy przyjąć. Wydaje mi się, że prezydent nie jest po prostu przygotowany do debaty i nie ma pomysłu na zmiany w projekcie w taki sposób, aby uzyskać dla niego poparcie w Radzie Miejskiej.

Radni chcą wiedzieć jakie plany ma prezydent Łodzi. Dlatego też zaprosiłem, w imieniu członków Konwentu (prezydium Rady Miejskiej oraz szefowie klubów radnych), prezydenta Łodzi na spotkanie w sprawie budżetu na 2009 rok. Zaproponowaliśmy, aby odbyło się ono w środę, w przerwie Sesji. Musimy wiedzieć co proponuje prezydent naszego miasta oraz kiedy będzie gotowy do debaty. Sesja budżetowa z pewnością odbędzie się w tym miesiącu. Zwołam ją najprawdopodobniej na 25 marca (ostatnia środa marca) po konsultacjach ze wszystkimi klubami i prezydentem. Może ona odbyć się także wcześniej - jeżeli do tego czasu będą znane autopoprawki prezydenta. Jeśli prezydent nie zaproponuje dobrych zmian do projektu budżetu - z pewnością zrobią to sami radni.